High school football state playoffs schedule
The AIA on Saturday released the 2014 state tournament brackets.
Chandler Hamilton (Division I), Peoria Liberty (II), Scottsdale Saguaro (III), Chandler Seton Catholic (IV) and Yuma Catholic (V) earned the top seed in their respective divisions.
Here are the first-round matchups for each of the five divisions:
(all games at 7 p.m. Nov. 7)
No. 16 Valley Vista at No. 1 Hamilton
No. 9 Skyline at No. 8 Boulder Creek
No. 12 Horizon at No. 5 Desert Ridge
No. 13 Perry at No. 4 Brophy Prep
No. 14 Highland at No. 3 Pinnacle
No. 11 Westview at No. 6 Mountain Pointe
No. 10 Sandra Day O'Connor at No. 7 Basha
No. 15 Red Mountain at No. 2 Chandler
(all games at 7 p.m. Nov. 7)
No. 16 St. Mary's at No. 1 Liberty
No. 9 Sahuaro at No. 8 Paradise Valley
No. 12 Marcos de Niza at No. 5 Deer Valley
No. 13 Poston Butte at No. 4 Cienega
No. 14 Lake Havasu at No. 3 Centennial
No. 11 Salpointe Catholic at No. 6 Sunnyslope
No. 10 Chaparral at No. 7 Westwood
No. 15 Sunnyside at No. 2 Ironwood Ridge
(all games at 7 p.m. on Nov. 7)
No. 16 Sabino at No. 1 Saguaro
No. 9 Verrado at No. 8 Canyon Del Oro
No. 12 Catalina Foothills at No. 5 Queen Creek
No. 13 Bradshaw Mountain at No. 4 Desert Edge
No. 14 Higley at No. 3 Tempe
No. 11 Cactus at No. 6 Sunrise Mountain
No. 10 Moon Valley at No. 7 Peoria
No. 15 Buckeye Union at No. 2 Williams Field
(all games at 6 p.m. Nov. 8 unless noted)
No. 16 Page at No. 1 Seton Catholic
No. 9 Parker at No. 8 Winslow
No. 12 Florence at No. 5 Coolidge
No. 13 Combs at No. 4 Snowflake
No. 14 Fountain Hills at No. 3 River Valley
No. 11 Show Low at No. 6 Estrella Foothills (7 p.m. Nov. 7)
No. 10 Walden Grove at No. 7 Safford
No. 15 Blue Ridge at No. 2 Sahuarita (7 p.m. Nov. 7)
(all games at 6 p.m. on Nov. 8 unless noted)
No. 16 Tuba City at No. 1 Yuma Catholic
No. 9 Valley Christian at No. 8 Pusch Ridge
No. 12 Lee Williams at No. 5 Round Valley (7 p.m. Nov. 7)
No. 13 Scottsdale Christian at No. 4 Northwest Christian
No. 14 American Leadership vs. No. 3 Thatcher at Eastern Arizona College (7 p.m. Nov. 7)
No. 11 Benson at No. 6 Arizona Lutheran
No. 10 San Tan Foothills at No. 7 Joy Christian School
No. 15 Kingman Academy vs. No. 2 Tempe Prep at Tempe McClintock