Europa League: Spurs must break Hearts

Tottenham has been drawn against Scotland’s Hearts in the Europa League qualification playoffs, while Atletico Madrid faces Vitoria Guimaraes.

Last season’s runner-up Braga plays Switzerland’s Young Boys, and the 2006 and ’07 winner Sevilla is away in the first leg against Hannover.

Schalke, a Champions League semifinalist last season, was drawn away to HJK Helsinki.

Tottenham travels first to Scotland’s Hearts and AS Roma hosts Slovan Bratislava.

Big-spending Paris Saint-Germain is away to Olympiakos Volos, although UEFA could disqualify the Greek club that is involved in a match-fixing investigation.

First-leg matches are played Aug. 18 and return games on Aug. 25.

The 48-team group stage is drawn Aug. 26 in Monaco.

Draw for the playoff round of the Europa League:

First Leg, Aug. 18Second Leg, Aug. 25

Maccabi Tel Aviv (Israel) vs. Panathinaikos (Greece)

Atletico Madrid (Spain) vs. Vitoria Guimaraes (Portugal)

Shamrock Rovers (Ireland) vs. Partizan (Serbia)

Metalist Kharkiv (Ukraine) vs. Sochaux (France)

Besiktas (Turkey) vs. Alania Vladikavkaz (Russia)

Rosenborg (Norway) vs. AEK Larnaca (Cyprus)

Vorskla Poltava (Ukraine) vs. Dinamo Bucharest (Romania)

Bursaspor (Turkey) vs. Anderlecht (Belgium)

AS Roma (Italy) vs. Slovan Bratislava (Slovakia)

Olympiakos Volos (Greece) vs. Paris Saint-Germain (France)

Legia Warsaw (Poland) vs. Spartak Moscow (Russia)

Ekranas (Lithuania) vs. Hapoel Tel Aviv (Israel)

PAOK Thessaloniki (Greece) vs. Karpaty Lviv (Ukraine)

Trabzonspor (Turkey) vs. Athletic Bilbao (Spain)

Hearts (Scotland) vs. Tottenham (England)

Maribor (Slovenia) vs. Rangers (Scotland)

Steaua Bucharest (Romania) vs. CSKA Sofia (Bulgaria)

Nordsjaelland (Denmark) vs. Sporting Lisbon (Portugal)

Dnipro Dnipropetrovsk (Ukraine) vs. Fulham (England)

Lokomotiv Moscow (Russia) vs. Spartak Trnava (Slovakia)

Sion (Switzerland) vs. Celtic (Scotland)

Slask Wroclaw (Poland) vs. Rapid Bucharest (Romania)

Litex Lovech (Bulgaria) vs. Dynamo Kiev (Ukraine)

Lazio (Italy) vs. Rabotnicki (Macedonia)

Nacional (Portugal) vs. Birmingham City (England)

PSV Eindhoven (Netherlands) vs. Ried (Austria)

FC Thun (Switzerland) vs. Stoke City (England)

Aalesunds (Norway) vs. AZ Alkmaar (Netherlands)

Vaslui (Romania) vs. Sparta Prague (Czech Republic)

AC Omonia (Cyprus) vs. Salzburg (Austria)

Zestafoni (Georgia) vs. FC Brugge (Belgium)

Hannover (Germany) vs. Sevilla (Spain)

HJK Helsinki (Finland) vs. Schalke (Germany)

Dinamo Tbilisi (Georgia) vs. AEK Athens (Greece)

Rennes (France) vs. Red Star Belgrade (Serbia)

Gaz Metan Medias (Romania) vs. Austria Vienna (Austria)

Braga (Portugal) vs. Young Boys (Switzerland)

Standard Liege (Belgium) vs. Helsingborgs (Sweden)