Medalists projected by AP at the Sochi Olympics

SOCHI, Russia (AP) A list of medalists projected by The Associated Press for the Sochi Olympics:

ALPINE SKIING

Men

Downhill

Gold – Aksel Lund Svindal, Norway

Silver – Bode Miller, United States

Bronze – Adrien Theaux, France

Super-G

Gold – Aksel Lund Svindal, Norway

Silver – Patrick Kueng, Switzerland

Bronze – Jan Hudec, Canada

Super-Combined

Gold – Aksel Lund Svindal, Norway

Silver – Ted Ligety, United States

Bronze – Alexis Pinturault, France

Giant Slalom

Gold – Ted Ligety, United States

Silver – Marcel Hirscher, Austria

Bronze – Alexis Pinturault, France

Slalom

Gold – Marcel Hirscher, Austria

Silver – Felix Neureuther, Germany

Bronze – Mario Matt, Austria

Women

Downhill

Gold – Maria Hoefl-Riesch, Germany

Silver – Tina Maze, Slovenia

Bronze – Julia Mancuso, United States

Super-G

Gold – Lara Gut, Switzerland

Silver – Anna Fenninger, Austria

Bronze – Tina Weirather, Liechtenstein

Super-Combined

Gold – Maria Hoefl-Riesch, Germany

Silver – Nicole Hosp, Austria

Bronze – Marie-Michele Gagnon, Canada

Giant Slalom

Gold – Jessica Lindell-Vikarby, Sweden

Silver – Tina Weirather, Liechtenstein

Bronze – Mikaela Shiffrin, United States

Slalom

Gold – Mikaela Shiffrin, United States

Silver – Marlies Schild, Austria

Bronze – Frida Handsdotter, Sweden

BIATHLON

Men

Individual 20K

Gold – Emil Hegle Svendsen, Norway

Silver – Martin Fourcade, France

Bronze – Evgeny Ustyugov, Russia

Sprint 10K

Gold – Martin Fourcade, France

Silver – Simon Schempp, Germany

Bronze – Ole Einar Bjoerndalen, Norway

Pursuit 12.5K

Gold – Emil Hegle Svendsen, Norway

Silver – Anton Shipulin, Russia

Bronze – Jakov Fak, Slovenia

Mass start 15K

Gold – Martin Fourcade, France

Silver – Evgeny Ustyugov, Russia

Bronze – Tarjei Bo, Norway

Relay 4×7.5K

Gold – Russia

Silver – Germany

Bronze – Norway

Women

Individual 15K

Gold – Gabriela Soukalova, Czech Republic

Silver – Tora Berger, Norway

Bronze – Darya Domracheva, Belarus

Sprint 7.5K

Gold – Darya Domracheva, Belarus

Silver – Kaisa Makarainen, Finland

Bronze – Andrea Henkel, Germany

Pursuit 10K

Gold – Tora Berger, Norway

Silver – Kaisa Makarainen, Finland

Bronze – Gabriela Soukalova, Czech Republic

Mass start 12.5K

Gold – Tora Berger, Norway

Silver – Olga Zaitseva, Russia

Bronze – Synnoeve Solemdal, Norway

Relay 4x6K

Gold – Germany

Silver – Russia

Bronze – Ukraine

Mixed

Team Event

Gold – Norway

Silver – Czech Republic

Bronze – Russia

BOBSLED

Two-man

Gold – Steven Holcomb, United States

Silver – Alexander Zubkov, Russia

Bronze – Beat Hefti, Switzerland

Four-man

Gold – Alexander Zubkov, Russia

Silver – Oskars Melbardis, Latvia

Bronze – Steven Holcomb, United States

Women

Gold – Kaillie Humphries, Canada.

Silver – Elana Meyers, United States

Bronze – Jamie Greubel, United States

CROSS COUNTRY

Men

Individual Sprint

Gold – Petter Northug, Norway

Silver – Sergei Ustiugov, Russia

Bronze – Marcus Hellner, Sweden

Skiathlon

Gold – Petter Northug, Norway

Silver – Martin Johnsrud Sundby, Norway

Bronze – Maxim Vylegzhanin, Russia

15-kilometer Classic

Gold – Martin Johnsrud Sundby, Norway

Silver – Alexey Poltoranin, Kazakhstan

Bronze – Johan Olsson, Sweden

50-kilometer Freestyle

Gold – Alexander Legkov, Russia

Silver – Martin Johnsrud Sundby, Norway

Bronze – Petter Northug, Norway

4×10-kilometer relay

Gold – Norway

Silver – Russia

Bronze – Sweden

Team Sprint

Gold – Russia

Silver – Norway

Bronze – Sweden

Women

Individual Sprint

Gold – Kikkan Randall, United States

Silver – Marit Bjoergen, Norway

Bronze – Denise Herrmann, Germany

Skiathlon

Gold – Marit Bjoergen, Norway

Silver – Justyna Kowalczyk, Poland

Bronze – Therese Johaug, Norway

10-kilometer Classic

Gold – Justyna Kowalczyk, Poland

Silver – Marit Bjoergen, Norway

Bronze – Therese Johaug, Norway

30-kilometer Freestyle

Gold – Marit Bjoergen, Norway

Silver – Astrid Uhrenholdt Jacobsen, Norway

Bronze – Justyna Kowalczyk, Poland

4×5-kilometer relay

Gold – Norway

Silver – Russia

Bronze – Finland

Team Sprint

Gold – Norway

Silver – Sweden

Bronze – Finland

CURLING

Men

Gold – Canada

Silver – Sweden

Bronze – Norway

Women

Gold – Britain

Silver – Sweden

Bronze – Canada

FIGURE SKATING

Men

Gold – Patrick Chan, Canada

Silver – Yuzuru Hanyu, Japan

Bronze – Javier Fernandez, Spain

Women

Gold – Yuna Kim, South Korea

Silver – Mao Asada, Japan

Bronze – Julia Lipnitskaia, Russia

Dance

Gold – Meryl Davis and Charlie White, United States

Silver – Tessa Virtue and Scott Moir, Canada

Bronze – Nathalie Pechalat and Fabian Bourzat, France

Pairs

Gold – Tatiana Voloshozhar and Maxim Trankov, Russia

Silver – Aliona Savchenko and Robin Szolkowy, Germany

Bronze – Pang Qing and Tong Jian, China

Team

Gold – Canada

Silver – United States

Bronze – Russia

FREESTYLE SKIING

Men

Aerials

Gold – Qi Guangpu, China

Silver – Liu Zhongqing, China

Bronze – Travis Gerrits, Canada

Halfpipe Skiing

Gold – Mike Riddle, Canada

Silver – David Wise, United States

Bronze – Justin Dorey, Canada

Moguls

Gold – Mikael Kingsbury, Canada

Silver – Alex Bilodeau, Canada

Bronze – Patrick Deneen, United States

Skicross

Gold – Victor Oehling Norberg, Sweden

Silver – Andreas Mat, Austria

Bronze – Chris Del Bosco, Canada

Slopestyle Skiing

Gold – Jesper Tjader, Sweden

Silver – Nick Goepper, United States

Bronze – Mike Riddle, Canada

Women

Aerials

Gold – Xu Mengtao, China

Silver – Nina Li, China

Bronze – Xin Zhang, China

Halfpipe Skiing

Gold – Virginie Faivre, France

Silver – Maggie Bowman, United States

Bronze – Devin Logan, United States

Moguls

Gold – Hannah Kearney, United States

Silver – Justin Dufour-Lapointe, Canada

Bronze – Heidi Kloser, United States

Skicross

Gold – Marielle Thompson, Canada

Silver – Fanny Smith, Switzerland

Bronze – Katrin Mueller, Switzerland

Slopestyle Skiing

Gold – Dara Howell, Canada

Silver – Keri Herman, United States

Bronze – Lisa Zimmerman, Germany

HOCKEY

Men

Gold – Canada

Silver – Russia

Bronze – Sweden

Women

Gold – United States

Silver – Canada

Bronze – Finland

LUGE

Men

Gold – Felix Loch, Germany

Silver – David Moeller, Germany

Bronze – Albert Demchenko, Russia

Women

Gold – Natalie Geisenberger, Germany

Silver – Tatjana Hufner, Germany

Bronze – Alex Gough, Canada

Doubles

Gold – Tobias Wendl and Tobias Arlt, Germany

Silver – Toni Eggert and Sascha Benecken, Germany

Bronze – Peter Penz and Georg Fischler, Austria

Team Relay

Gold – Germany

Silver – Italy

Bronze – United States

NORDIC COMBINED

Individual Normal Hill

Gold – Eric Frenzel, Germany

Silver – Haavard Klemetsen, Norway

Bronze – Magnus Moan, Norway

Individual Large Hill

Gold – Eric Frenzel, Germany

Silver – Haavard Klemetsen, Norway

Bronze – Magnus Moan, Norway

Team

Gold – Austria

Silver – Germany

Bronze – United States

SHORT TRACK

Men

500

Gold – Victor An, Russia

Silver – Vladimir Grigorev, Russia

Bronze – Charles Hamelin, Canada

1,000

Gold – Charles Hamelin, Canada

Silver – Lee Han-Bin, South Korea

Bronze – Victor An, Russia

1,500

Gold – Charles Hamelin, Canada

Silver – Lee Han-Bin, South Korea

Bronze – J.R. Celski, United States

5,000 Relay

Gold – Russia

Silver – United States

Bronze – South Korea

Women

500

Gold – Fan Kexin, China

Silver – Park Seung-Hi, South Korea

Bronze – Arianna Fontana, Italy

1,000

Gold – Shim Suk Hee, South Korea

Silver – Arianna Fontana, Italy

Bronze – Kim A-Lang, South Korea

1,500

Gold – Shim Suk Hee, South Korea

Silver – Valerie Maltais, Canada

Bronze – Zhou Yang, China

3,000 Relay

Gold – South Korea

Silver – China

Bronze – Netherlands

SKELETON

Men

Gold – Martins Dukurs, Latvia

Silver – Alexander Tretiakov, Russia

Bronze – Tomass Dukurs, Latvia

Women

Gold – Noelle Pikus-Pace, United States

Silver – Elizabeth Yarnold, Britain

Bronze – Janine Flock, Austria

SKI JUMPING

Men

Normal Hill

Gold – Kamil Stoch, Norway

Silver – Peter Prevcs, Slovenia

Bronze – Gregor Schlierenzaure, Austria

Large Hill

Gold – Peter Prevcs, Slovenia

Silver – Gregor Schlierenzaure, Austria

Bronze – Simon Ammann, Switzerland

Team/Large Hill

Gold – Slovenia

Silver – Germany

Bronze – Austria

Women

Normal Hill

Gold – Sara Takanashi, Japan

Silver – Sarah Hendrickson, United States

Bronze – Carina Vogt, Germany

SNOWBOARDING

Men

Halfpipe

Gold – Shaun White, United States

Silver – Danny Davis, United States

Bronze – Iouri Podladtchikov, Switzerland

Parallel Giant Slalom

Gold – Jasey Jay Anderson, Canada

Silver – Simon Schoch, Switzerland

Bronze – Andreas Prommegger, Austria

Parallel Slalom

Gold – Simon Schoch, Switzerland

Silver – Vic Wild, Russia

Bronze – Benjamin Karl, Austria

Slopestyle

Gold – Max Parrot, Canada

Silver – Shaun White, United States

Bronze – Torstein Horgmo, Norway

Snowboardcross

Gold – Markus Schairer, Austria

Silver – Nate Baumgartner, United States

Bronze – Omar Visintin, Italy

Women

Halfpipe

Gold – Kelly Clark, United States

Silver – Torah Bright, Australia

Bronze – Arielle Gold, United States

Slopestyle

Gold – Jamie Anderson, United States

Silver – Isabel Derungs, Switzerland

Bronze – Christy Prior, New Zealand

Snowboardcross

Gold – Lindsey Jacobellis, United States

Silver – Dominique Maltais, Canada

Bronze – Maelle Ricker, Canada

Parallel Giant Slalom

Gold – Ekaterina Tudegesheva, Russia

Silver – Tomoka Takeuchi, Japan

Bronze – Ester Ledecka, Czech Republic

Parallel Slalom

Gold – Ekaterina Ilyukhina, Russia

Silver – Ekaterina Tudegesheva, Russia

Bronze – Julia Dujmovits, Austria

SPEEDSKATING

Men

500

Gold – Mo Tae-Bum, South Korea

Silver – Keiichiro Nagashima, Japan

Bronze – Michel Mulder, Netherlands

1,000

Gold – Shani Davis, United States

Silver – Michel Mulder, Netherlands

Bronze – Brian Hansen, United States

1,500

Gold – Denis Yuskov, Russia

Silver – Shani Davis, United States

Bronze – Koen Verweij, Netherlands

5,000

Gold – Sven Kramer, Netherlands

Silver – Jorrit Bergsma, Netherlands

Bronze – Lee Seung-Hoon, South Korea

10,000

Gold – Sven Kramer, Netherlands

Silver – Jorrit Bergsma, Netherlands

Bronze – Bob de Jong, Netherlands

Team Pursuit

Gold – Netherlands

Silver – United States

Bronze – Russia

Women

500

Gold – Lee Sang-Hwa, South Korea

Silver – Olga Fatkulina, Russia

Bronze – Heather Richardson, United States

1,000

Gold – Heather Richardson, United States

Silver – Brittany Bowe, United States

Bronze – Olga Fatkulina, Russia

1,500

Gold – Ireen Wust, Netherlands

Silver – Brittany Bowe, United States

Bronze – Christine Nesbitt, Canada

3,000

Gold – Ireen Wust, Netherlands

Silver – Claudia Pechstein, Germany

Bronze – Martina Sablikova, Czech Republic

5,000

Gold – Martina Sablikova, Czech Republic

Silver – Claudia Pechstein, Germany

Bronze – Yvonne Nauta, Netherlands

Team Pursuit

Gold – Netherlands

Silver – Canada

Bronze – Germany