FOX Sports New Orleans LHSAA State Farm Prep Classic TV coverage

FOX Sports New Orleans, the exclusive television home of the Louisiana High School Athletic Association (LHSAA), will provide tape-delayed coverage of the 2013 State Farm Prep Classic from the Mercedes-Benz Superdome in New Orleans.

All nine state championship football games played on Thursday, Dec. 12, Friday, Dec. 13 and Saturday, Dec. 14 will be televised on tape-delay on FOX Sports New Orleans. The tape-delayed telecasts begin on Sunday, Dec. 22 and are scheduled through January.

Jeff Palermo (play-by-play), Rene Nadeau (analyst) and Erin Cofiell (sideline reporter) will call the 5A, 4A, 3A and Division III title games.

Lyn Rollins (play-by-play), Greg Bowser (analyst) and Cofiell will be on the call for the 1A, 2A, Division I, Division II and Division IV championships.

FOX Sports New Orleans also will televise an LHSAA Championship Spotlight special that will recap the Prep Classic and will include highlights of all state title games. The one-hour program debuts on Tuesday, Jan. 7 at 9:30 p.m. CT.

FOX Sports New Orleans 2013 LHSAA State Farm Prep Classic
Tape-Delayed Television Schedule

Air Date
Time (CT) Game
 Sun.  Dec. 22  Noon  Division III: Archbishop Hannan vs. Calvary Baptist
 Mon. Dec. 23  Noon  Division II: University Lab vs. John Curtis
 Tue.  Dec. 24  9:00 a.m.  Division I: Archbishop Rummel vs. C.E. Byrd
 Tue.  Dec. 24  1:00 p.m.  Class 1A: Mangham vs. Haynesville
 Wed. Dec. 25  8:00 a.m.  Class 2A: Kinder vs. Many
 Thu.  Dec. 26  9:00 a.m.  Class 3A: Union Parish vs. Livonia
 Fri.    Dec. 27  9:00 a.m.  Division IV: St. Fredrick vs. Vermilion Catholic
 Fri.    Dec. 27  10:00 p.m.  Division III: Archbishop Hannan vs. Calvary Baptist 
 Sat.   Dec. 28  10:00 p.m.  Class 1A: Mangham vs. Haynesville
 Mon. Dec. 30  8:00 a.m.  Class 4A: East Jefferson vs. Edna Carr
 Mon. Dec. 30  10:00 p.m.  Division I: Archbishop Rummel vs. C.E. Byrd
 Tue.  Dec. 31  8:00 a.m.  Class 5A: Parkway vs. Acadiana
 Fri.    Jan. 3  9:00 a.m.  Class 1A: Mangham vs. Haynesville
 Fri.    Jan. 3  9:30 p.m.  Division II: University Lab vs. John Curtis
 Sat.   Jan. 4  10:00 p.m.  Class 2A: Kinder vs. Many
 Wed. Jan. 8  9:00 a.m.  Class 5A: Parkway vs. Acadiana
 Wed. Jan. 8  10:00 p.m.  Class 3A: Union Parish vs. Livonia
 Fri.    Jan. 10  10:00 p.m.  Division IV: St. Fredrick vs. Vermilion Catholic
 Thu.  Jan. 16  Midnight  Class 4A: East Jefferson vs. Edna Carr
 Sat.   Jan. 18
 10:00 p.m.  Division III: Archbishop Hannan vs. Calvary Baptist
 Mon. Jan. 20  10:00 p.m.  Class 1A: Mangham vs. Haynesville
 Fri.    Jan. 24  9:30 p.m.  Division I: Archbishop Rummel vs. C.E. Byrd
 Wed. Jan. 29  10:00 a.m.  Class 3A: Union Parish vs. Livonia

Schedule subject to change