High school football playoff schedule

The Arizona high school football playoffs for Divisions I through V began this week. The Division I state championship game will air live on FOX Sports Arizona on Nov. 27, as will the Divisions II and III title games on Nov. 28.

Here are this week’s scores and upcoming schedule:

DIVISION I 

CHAMPIONSHIP
No. 6 Centennial (10-3) vs. No. 4 Desert Ridge (11-2), 3 p.m. Friday

SEMIFINALS (Nov. 20)
Desert Ridge 24, Chandler 21
Centennial 31, Mountain Pointe 21

QUARTERFINALS

Chandler 34, Desert Vista 14
Desert Ridge 33, Chaparral 21
Centennial 34, Hamilton 23
Mountain Pointe 35, Brophy 31

FIRST ROUND

Chandler 35, Boulder Creek 14
Desert Vista 30, Red Mountain 24
Chaparral 19, Highland 14
Desert Ridge 31, Liberty 15
Hamilton 27, Perry 10
Centennial 38, Basha 13
Brophy 38, Pinnacle 37 (2 OT)
Mountain Pointe 56, Mountain View 0

DIVISION II

CHAMPIONSHIP
No. 7 Saguaro (11-2) vs. No. 5 Marcos de Niza (11-2), 4 p.m. Saturday

SEMIFINALS
Marcos de Niza 44, Skyline 37
Saguaro 55, Westview 14

QUARTERFINALS
Skyline 30, Mesa 7
Marcos de Niza 35, Ironwood Ridge 15
Westview 21, Williams Field 14
Saguaro 54, Queen Creek 0

FIRST ROUND
Skyline 15, Sahuaro 10
Mesa 35, Sandra Day O’Connor 27
Marcos de Niza 14, Corona del Sol 7
Ironwood Ridge 34, Sunnyside 30 
Williams Field 55, Higley 27
Westview 49, Tucson 12
Saguaro 37, Apollo 17
Queen Creek 28, Desert Mountain 23

DIVISION III

CHAMPIONSHIP
No. 3 Desert Edge (11-2) vs. No. 1 Paradise Valley (13-0), 11 a.m. Saturday

SEMIFINALS
Paradise Valley 26, Sunnyslope 19
Desert Edge 34, Verrado 27

QUARTERFINALS
Paradise Valley 63, Catalina Foothills 35
Sunnyslope 28, Bradshaw Mountain 7
Desert Edge 35, Cesar Chavez 16
Verrado 42, Sunrise Mountain 21

FIRST ROUND
Paradise Valley 55, Tempe 17
Catalina Foothills 21, Cibola 16
Bradshaw Mountain 21, Arcadia 15
Sunnyslope 35, Vista Grande 8
Desert Edge 49, Betty Fairfax 6
Cesar Chavez 37, Sabino 12
Verrado 20, Mingus 14
Sunrise Mountain 50, Cactus 6

DIVISION IV

CHAMPIONSHIP
No. 8 Northwest Christian (11-2) vs. No. 3 Pusch Ridge (12-1), 6 p.m. Saturday

SEMIFINALS
Pusch Ridge 17, Lake Havasu 14
Northwest Christian 23, Snowflake 12

QUARTERFINALS
Northwest Christian 48, Yuma Catholic 0
Snowflake 26, Estrella Foothills 7
Pusch Ridge 13, River Valley 10
Lake Havasu 34, Show Low 27

FIRST ROUND
Yuma Catholic 45, Winslow 13
Northwest Christian 52, Flowing Wells 38
Snowflake 40, Dysart 13
Estrella Foothills 42, Pueblo 14
Pusch Ridge 38, Payson 13
River Valley 24, Blueridge 6
Lake Havasu 30, Case Grande 14
Show Low 28, Combs 14

DIVISION V

CHAMPIONSHIP
No. 2 Joy Christian (12-0) vs. No. 1 Benson (13-0), 2 p.m. Saturday

SEMIFINALS
Joy Christian 41, Round Valley 20
Benson 14, American Leadership 12

QUARTERFINALS
Benson 49, Miami 12
American Leadership 33, Santa Cruz Valley 29
Round Valley 12, Tempe Prep 8
Joy Christian 74, Bisbee 34

FIRST ROUND
Benson 56, Hopi 14
Miami 35, Tonopah Valley 16
Santa Cruz Valley 45, Monument Valley 21
American Leadership 50, Paradise Honors 3
Round Valley 27, Morenci 7
Tempe Prep 42, Scottsdale Christian 20
Bisbee 36, Chinle 12
Joy Christian 69, St. Johns 14

DIVISION VI

CHAMPIONSHIP
Pima 59, Valley Union 32

SEMIFINALS
Pima 50, Bagdad 40
Valley Union 36, Superior 30