Press Association Sport selective guide to sport on TV

Monday, October 18

SOCCER: Premier League, Blackburn v Sunderland – Sky Sports 1
1900.

TENNIS:
WTA Kremlin Cup first round –
British Eurosport 1000.

AMERICAN FOOTBALL: NFL, Jacksonville Jaguars v Tennessee Titans
– ESPN 0130 (Tue).

Tuesday, October 19

SOCCER: Champions League, Spartak Moscow v Chelsea – Sky Sports
2 and Setanta Ireland 1700; Arsenal v Shakhtar Donetsk – Sky Sports
2 and Setanta Ireland 1930; Real Madrid v AC Milan – Sky Sports 4
1930.

TENNIS: WTA Kremlin Cup first round – British Eurosport
1000.

ICE HOCKEY: NHL, Washington Capitals v Boston Bruins – ESPN 0030
(Wed).

Wednesday, October 20

SOCCER: Champions League, Inter Milan v Tottenham Hotspur – ITV1
and Setanta Ireland 1930; Manchester United v Bursaspor – Sky
Sports 2 1930; Rangers v Valencia – Sky Sports 4 1930.

CRICKET: One-day international, India v Australia – Sky Sports 3
0955.

TENNIS: WTA Kremlin Cup first and second round – British
Eurosport 1000.

ICE HOCKEY: NHL, Chicago Blackhawks v Vancouver Canucks – ESPN
0200 (Thu).

Thursday, October 21

SOCCER: Europa League, Napoli v Liverpool – ITV4 1730; Borussia
Dortmund v Paris St Germain – Setanta Ireland 1730; FC Utrecht v
Steaua Bucharest – ESPN 1800; Manchester City v Lech Poznan –
Channel Five 1930; Atletico Madrid v Rosenborg – ITV4 2005; Red
Bull Salzburg v Juventus – ESPN 2000.

GOLF: European Tour, The Castello Masters first round – Sky
Sports 3 1100 and 1500; PGA Tour, The Justin Timberlake Shriners
Hospitals for Children Open first round – Sky Sports 3 2200.

TENNIS: WTA Kremlin Cup second round – British Eurosport 1000;
ATP Kremlin Cup second round – British Eurosport 1400.

SNOOKER: Premier League, Neil Robertson v Ding Junhui and Marco
Fu v Mark Williams – Sky Sports 2 1930.

GREYHOUND RACING: Henlow Derby Final – Sky Sports 4 1930.

ICE HOCKEY: NHL, Phoenix Coyotes v Los Angeles Kings – ESPN 0300
(Fri).

Friday, October 22

SOCCER: Championship, Bristol City v Queens Park Rangers – Sky
Sports 1 1930.

CRICKET: One-day international, South Africa v Zimbabwe – Sky
Sports 4 1325.

RUGBY UNION: Premiership, Leeds Carnegie v Sale Sharks – ESPN
1900; Magners League, Cardiff Blues v Scarlets – BBC2 Wales 2000;
Top 14, match TBA – Setanta Ireland 1930.

GOLF: European Tour, The Castello Masters second round – Sky
Sports 3 1100 and 1500; PGA Tour, The Justin Timberlake Shriners
Hospitals for Children Open second round – Sky Sports 3 2200.

TENNIS: WTA Kremlin Cup quarter-finals – British Eurosport 1000;
ATP Kremlin Cup quarter-finals – British Eurosport 1355.

GYMNASTICS: World Championships from Rotterdam – BBC3 1900.

ICE HOCKEY: Elite League, Braehead Clan v Dundee Stars – Sky
Sports 2 1900; NHL, Buffalo Sabres v Ottawa Senators – ESPN 0030
(Sat).

Saturday, October 23

SOCCER: Premier League, Tottenham v Everton – Sky Sports 2,
1230; West Ham v Newcastle – Sky Sports 2 1700; Championship,
Doncaster v Sheffield United – BBC2 1700; SPL, Aberdeen v Hibernian
– ESPN 1130; Primera Division, matches TBA – Sky Sports 4 1855 and
2100; Serie A, Fiorentina v Bari – Setanta Ireland 1930, ESPN 1945;
MLS, Kansas City Wizards v San Jose Earthquakes – Setanta Ireland
0130 (Sun).

CRICKET: One-day international: India v Australia – Sky Sports 3
0425.

RUGBY LEAGUE: Four Nations, New Zealand v England – BBC1
1930.

RUGBY UNION: Premiership, Leicester Tigers v Bath – ESPN 1415;
Exeter Chiefs v London Irish – Sky Sports 1 1700; Magners League,
Newport-Gwent Dragons v Aironi – S4C 1810; Top 14, Toulouse v
Perpignan – Setanta Ireland 1315; Stade Francais v Toulon – Setanta
Ireland 1525; ITM Cup, Southland v Wellington – Sky Sports 1
1930.

MOTOR SPORT: Formula One, Korean Grand Prix qualifying – BBC1
0500, Setanta Ireland 0550.

GOLF: European Tour, The Castello Masters third round – Sky
Sports 1 1230; PGA Tour, The Justin Timberlake Shriners Hospitals
for Children Open third round – Sky Sports 3 2200.

TENNIS: WTA Kremlin Cup semi-finals – British Eurosport 1000;
ATP Kremlin Cup semi-finals – British Eurosport 1345.

SKIING: World Cup, women’s giant slalom from Solden – British
Eurosport 0900.

GYMNASTICS: World Championships from Rotterdam – BBC1 1415.

BOXING: Commonwealth Super Featherweight title, Liam Walsh v
Maxwell Awuku – Sky Sports 1 2100.

HORSE RACING: Channel 4 1350.

Sunday, October 24

SOCCER: Premier League, Stoke v Manchester United – Sky Sports 1
1300; Manchester City v Arsenal – Sky Sports 1 1530; SPL, Celtic v
Rangers – Sky Sports 4 1200; Primera Division, matches TBC – Sky
Sports 1 from 1900; Serie A, Parma v Roma – ESPN and Setanta
Ireland 1130; Bologna v Juventus – Setanta Ireland 1400; Inter
Milan v Sampdoria – ESPN and Setanta Ireland 1945; Bundesliga,
Bayer Leverkusen v Mainz – ESPN, 1630; Eredivisie, PSV Eindhoven v
Feyenoord – ESPN 1330; FA Cup first-round draw – ITV1 1230.

CRICKET: One-day international, India v Australia – Sky Sports
3, 0600.

RUGBY LEAGUE: Four Nations, Australia v Papua New Guinea – BBC2
0600.

GOLF: European Tour, The Castello Masters final round – Sky
Sports 2 1230; PGA Tour, The Justin Timberlake Shriners Hospitals
for Children Open final round – Sky Sports 3 2200.

MOTOR SPORT: Formula One, Korean Grand Prix – BBC1 0600, Setanta
Ireland 0645.

TENNIS: WTA Kremlin Cup semi-finals – British Eurosport 1000;
ATP Kremlin Cup semi-finals – British Eurosport 1200.

ATHLETICS: Great South Run from Southsea – Channel Five
1030.

SKIING: World Cup, men’s giant slalom from Solden – British
Eurosport 0900.

GYMNASTICS: World Championships from Rotterdam – BBC2 1400.

AMERICAN FOOTBALL: NFL, Green Bay Packers v Minnesota Vikings –
Channel 4 0105 (Mon); matches TBA – Sky Sports 2 1730 and 2100.