Olympics

London Olympics medal projections

Share This Story

   
 

The rest of the medal projections for the 2012 London Olympics, compiled from predictions by the staff of The Associated Press:

MODERN PENTATHLON

Men

Gold: Andrey Moiseyev, Russia

Silver: Aleksander Lesun, Russia

Bronze: Adam Marosi, Hungary

Women

Gold: Amelie Caze, France

Silver: Mhairi Spence, Britain

Bronze: Lena Schoeneborn, Germany

ROWING

Men

Single sculls

Gold: Ondrej Synek, Czech Republic

Silver: Mahe Drysdale, New Zealand

Bronze: Alan Campbell, Britain

Coxless pair

Gold: Eric Murray and Hamish Bond, New Zealand

Silver: Dave Calder and Scott Frandsen, Canada

Bronze: Apostolos and Nikolaos Gkountoulas, Greece

Double sculls

Gold: David Crawshay and Scott Brennan, Australia

Silver: Eric Knittel and Stephan Krueger, Germany

Bronze: Nathan Cohen and Joseph Sullivan, New Zealand

Lightweight double sculls

Gold: Storm Uru and Peter Taylor, New Zealand

Silver: Stany Delayre and Jeremie Azou, France

Bronze: Mark Hunter and Zac Purchase, Britain

Coxless four

Gold: Britain

Silver: Australia

Bronze: Belarus

Quadruple sculls

Gold: Croatia

Silver: Germany

Bronze: Russia

Eight

Gold: Germany

Silver: Britain

Bronze: Canada

Lightweight coxless fours

Gold: Britain

Silver: China

Bronze: Australia

Women

Single sculls

Gold: Mirka Knapkova, Czech Republic

Silver: Xiuyun Zhang, China

Bronze: Ekaterina Karsten, Belarus

Coxless pair

Gold: Heather Stanning and Helen Glover, Britain

Silver: Juliette Haigh and Rebecca Scown, New Zealand

Bronze: Erin Cafaro and Eleanor Logan, United States

Double sculls

Gold: Katherine Grainger and Anna Watkins, Britain

Silver: Britta Oppelt and Annekatrin Thiele, Germany

Bronze: Lenka Antosova and Jitka Antosova, Czech Republic

Lightweight double sculls

Gold: Louise Ayling and Julia Edward, New Zealand

Silver: Alexandra Tsiavou and Christina Giazitzidou, Greece

Bronze: Dongxiang Xu and Wenyi Huang, China

Quadruple sculls

Gold: Germany

Silver: Ukraine

Bronze: United States

Eight

Gold: United States

Silver: Canada

Bronze: Netherlands

SAILING

Finn

Gold: Ben Ainslie, Great Britain

Silver: Zach Railey, United States

Bronze: Pieter-Jan Postma, Netherlands

Star

Gold: Robert Scheidt and Bruno Prada, Brazil

Silver: Iain Percy and Andrew Simpson, Great Britain

Bronze: Peter O'Leary and David Burrows, Ireland

Laser

Gold: Tom Slingsby, Australia

Silver: Paul Goodison, Great Britain

Bronze: Andrew Murdoch, New Zealand

49er

Gold: Nathan Outteridge and Iain Jensen, Australia

Silver: Emmanuel Dyen and Stephane Christidis, France

Bronze: Iker Martinez and Xabi Fernandez, Spain

Men's 470

Gold: Mathew Belcher and Malcolm Page, Australia

Silver: Luke Patience and Stuart Bithell, Great Britain.

Bronze: Paul Snow-Hansen and Jason Saunders, New Zealand.

Women's 470

Gold: Hannah Mills and Saskia Clark, Great Britain.

Silver: Jo Aleh and Olivia Powrie, New Zealand.

Bronze: Amanda Clark and Sarah Lihan, United States

Laser Radial

Gold: Marit Bouwmeester, Netherlands

Silver: Alison Young, Great Britain

Bronze: Paige Railey, United States

Women's Match Racing

Gold: Anna Tunnicliffe, Molly Vandemoer, Debbie Capozzi, United States

Silver: Lucy Macgregor, Annie Lush, Kate Macgregor, Great Britain

Bronze: Claire Leroy, Elodie Bertrand, Marie Riou, France

Men's windsurfing

Gold: Dorian Van Rijsselberge, Netherlands

Silver: Julien Bontemps, France

Bronze: Nick Dempsey, Great Britain

Women's windsurfing

Gold: Zofia Noceti-Klepacka, Poland

Silver: Alessandra Sensini, Italy

Bronze: Lee Korzits, Israel

SHOOTING

Men

50m Rifle 3 Positions

Gold: Niccolo Campriani, Italy

Silver: Matt Emmons, United States

Bronze: Jason Parker, United States

50m Rifle Prone

Gold: Sergei Martynov, Belarus

Silver: Wang Weiyi, China

Bronze: Marco de Nicolo, Italy

10m Air Rifle

Gold: Niccolo Campriani, Italy

Silver: Illia Charheika, Belarus

Bronze: Wang Tao, China

50m Pistol

Gold: Jin Jong-oh, South Korea

Silver: Damir Mikec, Serbia

Bronze: Vladimir Isakov, Russia

25m Rapid Fire Pistol

Gold: Alexei Klimov, Russia

Silver: Christian Reitz, Germany

Bronze: Zhang Jian, China

10m Air Pistol

Gold: Tan Zongliang, China

Silver: Jin Jong-oh, South Korea

Bronze: Yusuf Dikec, Turkey

Trap

Gold: Alexey Alipov, Russia

Silver: Rodolfo Vigano, Italy

Bronze: Massimo Fabbrizi, Italy

Double Trap

Gold: Joshua Richmond, United States

Silver: Peter Wilson, Britain

Bronze: William Chetcuti, Malta

Skeet

Gold: Mikola Milchev, Ukraine

Silver: Tore Brovold, Norway

Bronze: Valeriy Shomin, Russia

Women

50m Rifle 3 Positions

Gold: Barbara Engleder, Germany

Silver: Du Li, China

Bronze: Yi Siling, China

10m Air Rifle

Gold: Yi Siling, China

Silver: Katerina Emmons, Czech Republic

Bronze: Du Li, China

25m Pistol

Gold: Celine Goberville, France

Silver: Lenka Maruskova, Czech Republic

Bronze: Chen Ying, China

10m Air Pistol

Gold: Olena Kostevych, Ukraine

Silver: Lenka Maruskova, Czech Republic

Bronze: Zorana Arunovic, Serbia

Trap

Gold: Fatima Galvez, Spain

Silver: Elena Tkach, Russia

Bronze: Zuzana Stefecekova, Slovakia

Skeet

Gold: Kimberly Rhode, United States

Silver: Danka Bartekova, Slovakia

Bronze: Wei Ning, China

SOCCER

Men

Gold: Brazil

Silver: Britain

Bronze: Spain

Women

Gold: United States

Silver: Japan

Bronze: Sweden

SWIMMING

Men

50 Freestyle

Gold: Cesar Cielo, Brazil

Silver: James Magnussen, Australia

Bronze: Frederick Bousquet, France

100 Freestyle

Gold: James Magnussen, Australia

Silver: Yannick Angel, France

Bronze: Nikita Lobintsev, Russia

200 Freestyle

Gold: Ryan Lochte, United States

Silver: Yannick Angel, France

Bronze: Park Tae-hwan, South Korea

400 Freestyle

Gold: Sun Yang, China

Silver: Park Tae-hwan, South Korea

Bronze: Yannick Angel, France

1,500 Freestyle

Gold: Sun Yang, China

Silver: Park Tae-hwan, South Korea

Bronze: Gregorio Paltrinieri, Italy

100 Backstroke

Gold: Matt Grevers, United States

Silver: Ryosuke Irie, Japan

Bronze: Camille Lacourt, France

200 Backstroke

Gold: Ryan Lochte, United States

Silver: Ryosuke Irie, Japan

Bronze: Tyler Clary, United States

100 Breaststroke

Gold: Kosuke Kitajima, Japan

Silver: Felipe Franca da Silva, Brazil

Bronze: Brendan Hansen, United States

200 Breaststroke

Gold: Kosuke Kitajima, Japan

Silver: Ryo Tateishi, Japan

Bronze: Daniel Gyurta, Hungary

100 Butterfly

Gold: Michael Phelps, United States

Silver: Tyler McGill, United States

Bronze: Milorad Cavic, Serbia

200 Butterfly

Gold: Michael Phelps, United States

Silver: Takeshi Matsuda, Japan

Bronze: Nick D'Arcy, Australia

200 Individual Medley

Gold: Michael Phelps, United States

Silver: Ryan Lochte, United States

Bronze: Laszlo Cseh, Hungary

400 Individual Medley

Gold: Ryan Lochte, United States

Silver: Michael Phelps, United States

Bronze: Kosuke Hagino, Japan

4x100 Freestyle Relay

Gold: Australia

Silver: United States

Bronze: France

4X200 Freestyle Relay

Gold: United States

Silver: Germany

Bronze: Italy

4X100 Medley Relay

Gold: United States

Silver: Italy

Bronze: Australia

10k Open Water

Gold: Spyridon Gianniotis, Greece

Silver: Thomas Lurz, Germany

Bronze: Evgeny Drattsev, Russia

Women

50 Freestyle

Gold: Ranomi Kromowidjojo, Netherlands

Silver: Francesca Halsall, Britain

Bronze: Marleen Veldhuis, Netherlands

100 Freestyle

Gold: Ranomi Kromowidjojo, Netherlands

Silver: Sarah Sjostrom, Sweden

Bronze: Francesca Halsall, Britain

200 Freestyle

Gold: Allison Schmitt, United States

Silver: Camille Muffat, France

Bronze: Federica Pellegrini, Italy

400 Freestyle

Gold: Rebecca Adlington, Britain

Silver: Camille Muffat, France

Bronze: Allison Schmitt, United States

800 Freestyle

Gold: Rebecca Adlington, Britain

Silver: Lotte Friis, Denmark

Bronze: Xin Xin, China

100 Backstroke

Gold: Missy Franklin, United States

Silver: Anastasia Zueva, Russia

Bronze: Emily Seebohm, Australia

200 Backstroke

Gold: Missy Franklin, United States

Silver: Belinda Hocking, Australia

Bronze: Anastasia Zueva, Russia

100 Breaststroke

Gold: Rebecca Soni, United States

Silver: Leiston Pickett, Australia

Bronze: Breeja Larson, United States

200 Breaststroke

Gold: Rebecca Soni, United States

Silver: Satomi Sazuki, Japan

Bronze: Kanako Watanabe, Japan

100 Butterfly

Gold: Dana Vollmer, United States

Silver: Sarah Sjostrom, Sweden

Bronze: Ellen Gandy, Britain

200 Butterfly

Gold: Natsumi Hoshi, Japan

Silver: Ellen Gandy, Britain

Bronze: Katinka Hosszu, Hungary

200 Individual Medley

Gold: Stephanie Rice, Australia

Silver: Caitlin Leverenz, United States

Bronze: Alicia Coutts, Australia

400 Individual Medley

Gold: Elizabeth Beisel, United States

Silver: Hannah Miley, Britain

Bronze: Katinka Hosszu, Hungary

400 Freestyle Relay

Gold: Netherlands

Silver: United States

Bronze: Australia

800 Freestyle Relay

Gold: Australia

Silver: United States

Bronze: China

400 Medley Relay

Gold: United States

Silver: Australia

Bronze: Russia

10k Open Water

Gold: Ana Marcela Cunha, Brazil

Silver: Angela Maurer, Germany

Bronze: Martina Grimaldi, Italy

Synchronized Swimming

Duet

Gold: Russia (Natalia Ishchenko and Svetlana Romashina)

Silver: China (Huang Xuechen and Liu Ou)

Bronze: Spain (Ona Carbonell and Andrea Fuentes)

Team

Gold: Russia

Silver: China

Bronze: Spain

TABLE TENNIS

Men's singles

Gold: Zhang Jike, China

Silver: Wang Hao, China

Bronze: Timo Boll, Germany.

Women's singles

Gold: Ding Ning, China

Silver: Li Xiaoxia, China

Bronze: Kim Kyung-ah, South Korea

Men's team

Gold: China

Silver: Germany

Bronze: Japan

Women's team

Gold: China

Silver: Singapore

Bronze: South Korea.

TAEKWONDO

Women

49-kilogram

Gold: Shu Chun Yang, Chinese Taipei

Silver: Jingyu Wu, China

Bronze: Rukiye Yildirim, Turkey, Sanaa Atabrour, Morocco

57-kilogram

Gold: Hou Yuzhuo, China

Silver: Li Cheng Tseng, Chinese Taipei

Bronze: Diana Lopez, U.S.A., Marlene Harnois, France

67-kilogram

Gold: Hwang Kyung-Sun, South Korea

Silver: Karine Sergerie, Canada

Bronze: Seham El Sawalhy, Egypt, Helena Fromm, Germany

Over 67-kilogram

Gold: Anne-Caroline Graffe, France

Silver: Maria Del Rosario Espinoza, Mexico

Bronze: In-Jong Lee, South Korea, Anastasia Baryshnikova, Russia

Men

58-kilogram

Gold: Joel Gonzalez Bonilla, Spain

Silver: Lee Dae-Hoon, South Korea

Bronze: Chen Yang Wei, Chinese Taipei, Chutchawal Khawlaor, Thailand

68-kilogram

Gold: Mohammad Motamed Bagheri, Iran

Silver: Servet Tazegul, Turkey

Bronze: Martin Stamper, Britain, Rohullah Nikpai, Afghanistan

80-kilogram

Gold: Ramin Azizoz, Azerbaijan

Silver: Steven Lopez, U.S.A.

Bronze: Yousef Karami, Iran, Nicolas Garcia, Spain

Over 80-kilogram

Gold: Cha Dong-Min, South Korea

Silver: Francois Coulombe-Fortier, Canada

Bronze: Xiaobo Liu, China, Carlo Molfetta, Italy

TENNIS

Men's Singles

Gold: Roger Federer, Switzerland

Silver: Novak Djokovic, Serbia

Bronze: Andy Murray, Britain

Women's Singles

Gold: Serena Williams, United States

Silver: Maria Sharapova, Russia

Bronze: Petra Kvitova, Czech Republic

Men's Doubles

Gold: Mike and Bob Bryan, United States

Silver: Roger Federer and Stanislas Wawrinka, Switzerland

Bronze: John Isner and Andy Roddick, United States

Women's Doubles

Gold: Dominika Cibulkova and Daniela Hantuchova, Slovakia

Silver: Angelique Kerber and Sabine Lisicki, Germany

Bronze: Serena and Venus Williams, United States

Mixed Doubles

Gold: Max Mirnyi and Victoria Azarenka, Belarus

Silver: John Isner and Serena Williams, United States

Bronze: Tomas Berdych and Petra Kvitova, Czech Republic

TRIATHLON

Men

Gold: Alistair Brownlee, Britain

Silver: Javier Gomez, Spain

Bronze: Jonathan Brownlee, Britain

Women

Gold: Emma Moffatt, Australia

Silver: Helen Jenkins, Britain

Bronze: Sarah Groff, United States

VOLLEYBALL

Men

Gold: Brazil

Silver: Russia

Bronze: USA

Women

Gold: USA

Silver: Brazil

Bronze: Italy

WATER POLO

Men

Gold: Serbia

Silver: Croatia

Bronze: Hungary

Women

Gold: United States

Silver: Australia

Bronze: Spain

WEIGHTLIFTING

Men

56 kg

Gold: Wu Jingbao, China

Silver: Tran Le Quoc Toan, Vietnam

Bronze: Valentin Hristov, Azerbaijan

62 kg

Gold: Zhang Jie, China

Silver: Kim Un-Guk, North Korea

Bronze: Oscar Figueroa, Colombia

69 kg

Gold: Tang Deshang, China

Silver: Oleg Chen, Russia

Bronze: Sajad Behrouzi, Iran

77 kg

Gold: Lu Haoije, China

Silver: Sa Jae-hyouk, South Korea

Bronze: Tigran Gevorg Martirosyan, Armenia

85 kg

Gold: Kianoush Rostami, Iran

Silver: Adrian Zielinski, Poland

Bronze: Aleksey Yufkin, Russia

94 kg

Gold: Ilya Ilin, Kazakhstan

Silver: Artem Ivanov, Ukraine

Bronze: Anatoli Ciricu, Moldova

105 kg

Gold: Khadzihmurat Akkaev, Russia

Silver: Marcin Dolega, Poland

Bronze: Andrei Aramnau, Belarus

Plus-105 kg

Gold: Behdad Salimikordasiabi, Iran

Silver: Sajjad Anoushiravani, Iran

Bronze: Ruslan Albegov, Russia

Women

48 kg

Gold: Tian Yuan, China

Silver: Panida Khamsri, Thailand

Bronze: Marzena Karpinska, Poland

53 kg

Gold: Zulfiya Chinshanlo, Kazakhstan

Silver: Li Yingyi, China

Bronze: Hsu Shu-Ching, Taiwan

58 kg

Gold: Li Xueying, China

Silver: Natassia Novikava, Belarus

Bronze: Pimsiri Sirikaew, Thailand

63 kg

Gold: Svetlana Tsarukaeva, Russia

Silver: Maiya Maneza, Kazakhstan

Bronze: Ouyang Xiaofang, China

69 kg

Gold: Oxana Slivenko, Russia

Silver: Xiang Yanmei, China

Bronze: Huang Shih-hsu, Taiwan

75 kg

Gold: Nadezda Evstyukhina, Russia

Silver: Svetlana Podobedova, Kazakhstan

Bronze: Lidia Valentin, Spain

Plus-75 kg

Gold: Zhou Lulu, China

Silver: Tatiana Kashirina, Russia

Bronze: Jang Mi-Ran, South Korea

WRESTLING (two bronze medals awarded in each class):

Men

Freestyle

55kg

Gold: Hassan Rahimi, Iran

Silver: Radoslav Vellikov Marinov, Bulgaria

Bronze: Daulet Niyazbekow, Kazakhstan; Mihan Jaburyan, Armenia

60kg

Gold: Besik Kudukhov, Russia

Silver: Franklin Gomez, Puerto Rico

Bronze: Dauren Zhumgaziev, Kazakhstan; Yowlys Bonne Rodriguez, Cuba

66kg

Gold: Mehdi Taghavi, Iran

Silver: Yabrail Hasanov, Azerbaijan

Bronze: Ali Shabanov, Belarus; Sushil Kumar, India

74kg

Gold: Jordan Burroughs, United States

Silver: Davit Khutsishvili, Georgia

Bronze: Ashraf Aliev, Azerbaijan; Sadegh Goudarzi, Iran

84kg

Gold: Sharif Sharifov, Azerbaijan

Silver: Ehsan Lashgari, Iran

Bronze: Ibragim Aldatov, Ukraine; Dato Marsagishvili, Georgia

96kg

Gold: Reza Yazdani, Iran

Silver: Serhat Balci, Turkey

Bronze: Khetag Gazumov, Azerbaijan; Jake Varner, United States

120kg

Gold: Beylal Makhov, Russia

Silver: Aleksey Shemarov, Belarus

Bronze: Tervel Dlagnev, United States; Chuluunbat Jargalsaikhan, Mongolia

Greco-Roman

55kg

Gold: Ravshan Bayramov, Azerbaijan

Silver: Hamid Soryan, Iran

Bronze: Gyu-Jin Choi, Korea; Elbek Tazhyiev, Belarus

60kg

Gold: Omid Noroozi, Iran

Silver: Almat Kebispayev, Kazakhstan

Bronze: Zaur Kuramagomedov, Russia; Ivo Angelov, Bulgaria

66kg

Gold: Manuchar Tskhadia, Georgia

Silver: Saeid Mourad Abdvali, Iran

Bronze: Justin Lester, United States; Steeve Guenot, France

74kg

Gold: Roman Vlasov, Russia

Silver: Selcuk Cebi, Turkey

Bronze: Arsen Julfalakyan, Armenia; Neven Zugaj, Croatia

84kg

Gold: Damian Janikowski, Poland

Silver: Almin Selimov, Belarus

Bronze: Alan Khugaev, Russia; Rami Hietaniemi, Finland

96kg

Gold: Amir Aliakbari, Iran

Silver: Cenk Ildem, Turkey

Bronze: Jimmy Lidberg, Sweden; Mohamad Abd El Fatah, Egypt

120kg

Gold: Mijain Lopez, Cuba

Silver: Nurmakhan Tinaliev, Kazakhstan

Bronze: Riza Kayaalp, Turkey; Dremiel Byers, United States

Women

Freestyle

48kg

Gold: Carol Huynh, Canada

Silver: Hitomi Obara Sakamoto, Japan

Bronze: Clarissa Chun, United States, Maria Stadnyk, Azerbaijan

55kg

Gold: Saori Yoshida, Japan

Silver: Ida-Theres Nerell, Sweden

Bronze: Tonya Verbeek, Canada, Kum-Ok Han, North Korea

63kg

Gold: Kaori Icho, Japan

Silver: Henna Johansson, Sweden

Bronze: Elena Pirozhkova, United States, Marianna Sastin, Hungary

72kg

Gold: Stanka Zlateva Hristova, Bulgaria

Silver: Ekaterina Bukina, Russia

Bronze: Vasilisa Marzaliuk, Belarus; Jiao Wang, China

Tagged: Erin Cafaro, Sarah Groff, Wang Hao, Rebecca Adlington, Michael Phelps, Nathan Cohen, Roger Federer, Helen Jenkins, Oleg Chen, John Isner, Sarah Lihan, Elena Pirozhkova, Petra Kvitova, Serena Williams, Venus Williams, Andy Murray, Diana Lopez, Steven Lopez, Kate Macgregor, Svetlana Tsarukaeva, Anna Watkins, Peter Wilson, Maria Sharapova, Martin Stamper, Nick D'Arcy, Matt Emmons, Mijain Lopez, Nathan Outteridge, Andy Roddick, James Magnussen, Tom Slingsby, Ding Ning, Zhang Jike, Jin Jong-Oh, Katerina Emmons, Li Xiaoxia, Chen Ying, Maria Del Rosario Espinoza, Kosuke Kitajima, Lenka Maruskova, Pieter Jan Postma, Elena Tkach, Yi Siling

Related Stories

Member Comments

Please note by clicking on "Post comment" you acknowledge that you have read the Terms of Use and the comment you are posting is in compliance with such terms. Be Polite. Inappropriate posts may be removed by the moderator.

powered by


OLYMPIC VIDEOS

Olympian Van Dyken injured in ATV accident

Posted: Jun 09, 2014
America's Pregame provides an update on the condition of former Olympic swimmer ...

Phelps clocks fastest qualifying time in return

Posted: Apr 24, 2014
Michael Phelps clocks the fastest qualifying time in 100-meter butterfly at the ...

Clark claims 7th US Open halfpipe crown

Posted: Mar 09, 2014
Watch Kelly Clark land the first-ever cab 1080 en route to claiming her 7th win ...

Gold wins US Open halfpipe

Posted: Mar 09, 2014
Watch Taylor Gold's US Open-clinching run in the halfpipe, featuring an epic Fro...

Blind skier prepares for 2014 Paralympic Games

Posted: Mar 07, 2014
Blind skier Staci Mannella pushes the limits as she prepares for the 2014 Paraly...

Fox Sports Store